Рамазон – Қуръони Каримнинг юксак оламдан инсоният ufқига тушган муборак ойидир. Қуръон дунё осмонига айнан Рамазон ойида нозил бўлди. Зулматлар ичида йўлидан адашган, келажагидан умидсиз бўлган инсониятнинг йўлини ёритган, унга дунёда ва абадий ҳаётда нажот ва саодат хабарини келтирган энг улуғ мужда айнан шу Китобдир.
Қуръон муждасининг янгилигини сақлаш, инсонлар ундан оладиган фойдани ошириш учун, Кадр кечаси – Қуръон инсониятни шарафлаган кеча – Аллоҳ таоло томонидан минг ойдан афзал, баракали вақт қилинди. Бу кеча бирга минг ҳосил берувчи йиллик байрамга айлантирилди.
Ажали номаълум, вақтдаги исрофи ва ғафлати кўп бўлган инсон учун, Кадр кечаси – саксон йилдан ортиқ савоб ва манфаат билан тўлган бир умрни қўлга киритиш имконидир. Бу қандай улуғ неъмат, қандай буюк лутф! Бу беназир лутф фақат Экрамул-Акрамин (Энг каримларнинг Карими) Аллоҳ таолонинг туганмас саховатидан келиб чиқади. Бу иноят сабабсиз эмас, балки у инсонни Қуръоннинг улуғ аҳамиятига йўналтиришни назарда тутади.
Ҳақиқатдан ҳам, бу ташвиқ Қуръонни доирадан чиқармай, ҳамиша эътиборда ушлаб туриш ҳикматига асосланган. Лекин, нега Қуръон бу қадар муҳим?
Чунки Қуръон – Аллоҳ таолонинг "Роббул оламийн" сифати билан барча инсониятга Қиёматгача йўллайдиган абадий хитоби ва инсонларга юборилган фармонидир. У катта коинот китобининг инсон тафаккури учун қилинган абадий таржимасидир.
Қуръон коинотдаги мавжудотлар маънолари ва уларнинг мақсадларини тўғри англатувчи ҳидоятчидир. Ушбу шаҳодат олами (яъни, кўз билан кўриб турган моддий оламимиз) ичидан юксак ғайб оламининг тили ва баёни бўлиб, охират оламларининг муқаддас харитаси, макети сифатида хизмат қилади.
Қуръон – бутун инсониятнинг барча маънавий эҳтиёжларига мурожаат қилиши мумкин бўлган мўъжизавий китоб. У бир неча китобларни ўз ичига олувчи муқаддас кутубхона кабидир. Агар бу дунё катта бир машина сифатида тасаввур қилинса, Қуръон – унинг ишлатиш қўлланмаси ва каталогидир.
Қуръон йўл-йўриқчи ва ҳидоятчи бўлмасдан, инсоннинг беайб, мукаммал ҳаёт кечириши мумкин эмас.
Қандай қилиб шундай мукаммал машина ишлаб чиқарган корхона уни қўлланмасиз қолдирмайди?! Ҳатто, уни шу қўлланма асосида ишлатадиган мутахассисиз ҳам қолдирмайди. Худди шу каби, дунёни яратган Роббимиз, унинг ҳидояти учун осмон китоблари ва пайғамбарларни юбориб, инсониятни тарбиялаш ва комилликка етказишга йўналтирган.
Инсоният камолот йўлида битта ягона дарсни тушуниб олиш даражасига етган пайтда, чекланган нур таратувчи юлдузлардан кейин, абадий рисолат қуёши зоҳир бўлди. У қуёш – Муҳаммад Мустафо (соллаллоҳу алайҳи васаллам) нинг рисолатидир. У ботгани йўқ, нурини ҳеч қачон йўқотмаган. Бу нурдан миллионлаб инсонлар баҳраманд бўлиб, ўзларининг намунали ҳаётлари, мукаммал ахлоқлари билан инсониятга фазилат ибрати бўлдилар.
Бу иршод ва ҳидоят ҳамон давом этмоқда.
Бироқ, унутувчан, суст ва ношукр инсонлар вақт ўтиши билан буюк неъмат – Қуръоннинг қадрини унутишлари мумкин. Шунинг учун уларни ташвиқ қилиб, хотираларида тирик сақлаш зарур. Қуръон инсон руҳининг озуқаси бўлиб, ҳамиша тоза, янги ва бардавом ҳикматга эга.
Ҳадиси шарифда ҳам бу ҳақиқат таъкидланади:
"Қуръон ҳар доим "янги ва тирик"дир" (Имом Аҳмад, Муснад, I, 7; Ибн Можа, Сунан, Муқаддима, 11).
Қуръоннинг иккита нозил бўлиши бор:
1. Нузул – Қуръоннинг биринчи марта инсониятга нозил бўлиши, яъни Фурқоннинг дунё ufқига зоҳир бўлиши.
2. Теназзулот – Қуръонни ҳар сафар ихлос билан ўқиганда, у ёна янги маънолар ва ҳикматлар билан инсон қалби ва ақлига нозил бўлиши.
Демак, Қуръон фақат битта марта нозил бўлган Китоб эмас, ҳар ўқишда унинг маънолари илоҳий илҳом билан инсонга қайта ва қайта нозил бўлади. Шу боис, уни чуқур тушуниш учун, инсоннинг ўзини Қуръонга бағишлаши, Қуръоннинг Роббисига юзланиши шарт.
Акс ҳолда, мағрурлар ва ҳавойи нафс соҳиблари Қуръондан баҳраманд бўлолмайдилар. Улар ҳақида Аллоҳ таоло шундай дейди:
"Зулм билан такаббурланганларни оятларимдан узоқлаштираман. Улар оятларни тушунмайдилар." (Аъроф, 146-оят).
Қуръон – Аллоҳ таолонинг хитоби. Унга юз бурмаган, унга муҳаббат билан ёндашмаган, Аллоҳ таоло ҳузурига яқинлашишни истамаганлар унинг ҳидоятидан баҳраманд бўлолмайдилар. Чунки Қуръон фақат уни ҳидоят деб қабул қилганларга нур беради.
Ҳар бир фасл – Қуръон фаслидир. Коинотнинг қалби бўлган Қуръон ҳар лаҳза мўминларга ҳаёт қаноти бериб, уларни ҳаёт суви билан суғоради. Коинот китоби маъноларини шарҳловчи ва тафсир қилувчи сифатида доимо мўминларни тарбия қилади ва уларга ҳидоятчи бўлади.
Аммо Рамазонда Қуръоннинг мусулмонлар ҳаётини нур билан ёритиши ҳеч бир ойда бўлмаган даражага етади.
Эндиликда, жаҳонларни тўлдирувчи иноят ва раҳмати билан ҳаётимизни шарафлаган ушбу Султонини қарши олиш учун тайёргарлик керак эмасми?!
Ҳа, қалб меҳмонхонамизни – яъни, Аллоҳнинг уйи бўлган дилларимизни – кирлардан, ғуборлардан, нафс истакларидан ва очкўзликдан поклашимиз керак. Токи, Қуръон Султони ташриф буюриб, нури билан қалбимизни ёритсин, басиратимизни очсин, атир каби гул ҳиди билан бизни покласин.
Рамазон ва руҳий тозаланиш
Рамазон рўзаси – бу маънавий покланиш воситасидир. У Қуръонни ҳақиқий муҳаббат ва ҳурмат билан қарши олишга тайёргарлик вазифасини бажаради.
Қуръони Ҳаким Рамазон ойида нозил бўлгани сабабли, унинг нозил бўлиш вақтини қайтадан эҳсос қилиш ва осмондан тушган ушбу хитобни шон-шараф билан қарши олиш учун: