Акром Имамўғлу ва юзга яқин тарфдорлари оғир жиноятлар билан айбланиб қўлга олинди
Бугун, 2025 йил 19 март куни, Истанбул Буюкшаҳар Муниципалитетига (ИББ) нисбатан йирик коррупция ва террорчиликка алоқадорлик бўйича операция ўтказилди. Бу операция доирасида Истанбул шаҳар ҳокими Акром Имамўғлу ва унинг матбуот маслаҳатчиси Мурат Онгун ҳибсга олинди. Жами 106 нафар гумонланувчига нисбатан ҳибсга олиш қарори чиқарилган бўлиб, улар орасида журналистлар ва ишбилармонлар ҳам бор. Операция, Медиа А.Ш.даги тендерлар ва ПҚҚ билан ЖХП ўртасидаги "Шаҳар келишуви" билан боғлиқ экани айтилмоқда.
Истанбул Республика бош прокуратураси томонидан олиб борилган тергов натижасида, Акром Имамўғлу ва бошқа шахслар "жиноий ташкилот етакчиси бўлиш", "жиноий ташкилотга аъзо бўлиш", "порахўрлик", "фирибгарлик", "шахсий маълумотларни ноқонуний олиш" ва "тендерларга аралашиш" каби айбловлар билан ҳибсга олинган. Шунингдек, Имамўғлу, ИББ Бош котиби ўринбосари Маҳир Полат ва Шишли тумани ҳокими Ресул Эмрах Шаҳан "ПҚҚ/КЖК террор ташкилотига ёрдам бериш" айби билан ҳам тергов қилинмоқда.
Операция давомида ҳозиргача 84 киши ҳибсга олинган бўлиб, қолган 22 нафар гумонланувчиларни қўлга олиш ишлари давом этмоқда. Имамўғлу ва Онгун Истанбул полиция бошқармасига олиб кетилган. Шунингдек, Имамўғлу яшайдиган уйда тинтув ўтказилган.
Истанбул ҳокимиятига қарши олиб борилаётган ушбу кенг кўламли операция Туркия сиёсий майдонида катта акс-садо бермоқда. Инсон ҳуқуқлари ташкилотлари ва мухолифат партиялари бу ҳибсларни қоралаб, уларни сиёсий мотивларга эга деб баҳоламоқда. Истанбулда тўрт кун давомида ҳар қандай йиғилиш, намойиш ва матбуот анжуманлари тақиқланган.
Ушбу воқеалар Туркияда сиёсий тарангликни янада кучайтириши кутилмоқда.
Шунингдек, Жумҳурият халқ партияси (ЖХП) орқали сайланган шаҳар кенгаши аъзолари ва тайинланган шаҳар ҳокими ёрдамчилари текширилганда, уларнинг бир қисми террор ташкилоти билан алоқадорлиги аниқланган ва 2024 йил март ойидаги сайловлардан бир неча кун олдин ЖХПга аъзо бўлганлари маълум бўлган.
ЖХП котенжани орқали сайланган шаҳар кенгаши аъзолари ва тайинланган шаҳар ҳокими ёрдамчиларидан Аташеҳир ва Қартал шаҳар ҳокими ёрдамчилари ҳамда 8 ИББ шаҳар кенгаши аъзоси, жами 10 кишининг ҲДК маълумотларида қайд этилгани ва улар ташкилот аъзолари экани тергов доирасида аниқланган.
Шунингдек, Имамўғлу, ИББ Бош котиби ўринбосари Маҳир Полат, Шишли шаҳар ҳокими Ресул Акром Шаҳан, Реформа институти президенти Меҳмет Али Чалиқкан, ПҚҚ/КЖК (PKK/KCK – Курдистон ишчилар партияси ва унинг сиёсий тузилмаси деб талқин қилинади. Туркия расмийлари бу ташкилотни террорчи ташкилот сифатида кўради ва унга қарши кураш олиб боради) террор ташкилотининг мафкуравий йўналишдаги ташкилотларида фаолият юритган фирорий гумондор А.Б., А.Б.га тегишли SPECTRUM HOUSE ходими Ҳ.А. ва Шишли шаҳар ҳокими ёрдамчиси Эбру Ўздемир ҳамкорликда "Шаҳар келишуви" фаолиятида қатнашганликлари аниқланган.
Шунингдек, ИББ таркибидаги Истанбул Режалаштириш Агентлиги ва БИМТАШ ташкилотларига террор ташкилоти аъзолари ёки уларнинг тарафдорлари ишга қабул қилингани маълум қилинди.
ТЕРРОРЧИ ТАШКИЛОТИГА ЁРДАМ
Акром Имамўғлунинг бошқа гумондорлар билан биргаликда маҳаллий сайловларда шаҳар кенгаши аъзолари рўйхатини шахсан тасдиқлагани инобатга олиниб, террор ташкилотининг метропол шаҳарларда таъсирини ошириш мақсадини кўзлаган "Шаҳар келишуви" фаолиятида қасддан иштирок этганлиги аниқланган.
Шу сабабли, "ПҚҚ/КЖК террор ташкилотига ёрдам бериш" жинояти бўйича ҳибсга олиш қарори чиқарилгани маълум қилинди.
Бош прокурорликдан икки алоҳида баёнот
Акром Имамўғлу ва Мурат Онгун ҳақида бошланган тергов ишлари юзасидан Истанбул Республика Бош прокурорлиги томонидан расмий баёнот берилди. Баёнотда қуйидаги сатрларга урғу берилди:
Истанбул Республика Бош прокурорлиги Террор жиноятларини тергов қилиш бўлими томонидан олиб борилаётган тергов доирасида:
ПҚҚ/КЖК террор ташкилотининг, хусусан Истанбул ва бошқа катта шаҳарларда таъсирини ошириш мақсадида 31.03.2024 йили бўлиб ўтган маҳаллий сайловларда амалга оширган "Шаҳар келишуви" фаолияти билан боғлиқ ҳолда,
террор ташкилоти етакчиларидан "CUMA" лақабли Жемил Байик ва "ҲУСЕЙИН АВАРЕШ" лақабли Мустафа Карасунинг ушбу сайловлар олдидан ўз фикр ва буйруқларини террор ташкилотига мойил медиа орқали узатгани,
Истанбул маҳаллий сайловлари учун Истанбул Буюк шаҳар ҳокими Акром Имамўғлунинг "Шаҳар келишуви" асосида террор ташкилотининг "Ҳалқлар Демократик Конгресси" (ҲДК) каби тузилмалари билан иттифоқ тузгани ҳақидаги маълумотларни террор ташкилотига мойил медиа воситасида тарқатилгани,